wtorek, 12 maja 2009

Jak wykorzystać LRC do nauki języka

Dziś chciałbym Ci pokazać, w jaki sposób możesz wykorzystać pliki z rozszerzeniem .lrc, aby Twoja nauka angielskiego była jeszcze bardziej efektywna.

Jeśli do tej pory nie nie spotkałaś się z tym formatem to powiem tylko, że LRC (skrót od lyrics) to zbiór tekstowy, zawierający tekst utworu wraz z dokładnym określeniem czasu jego występowania w utworze. Dzięki temu oprócz słuchania materiału audio (np. na MP3) możesz śledzić pisownię tego, co aktualnie słuchasz.

Mając taki komplet materiałów w języku angielskim posiadasz doskonałe narzędzie do nauki.

Jeżeli korzystałaś z wersji karaoke, które pojawiają się w naszym panelu "Piosenki", to pewnie wiesz na czym to polega i jak taka synchronizacja tekstu z muzyką poprawia rozumienie tekstu i skuteczność zapamiętywania.

Większość odtwarzaczy MP3 ma już wbudowaną funkcję odczytu plików lrc. Jeśli jednak nie dysponujesz takim odtwarzaczem możesz wykorzystać do tego swój komputer.

Polecam do tego darmowy programik KaraFun, który doskonale pozwala na synchronizację plików LRC z MP3 (to właśnie w nim tworzyłem wersje piosenek Video-Karaoke, które kiedyś zamieszczałem na tym blogu)

Zobacz jak wygląda w tym programie fragment przykładowego kursu językowego audio, dzięki dołączonemu do niego plikowi LRC:.

6 komentarzy:

 1. W jaki sposób można wczytać ten plik LRC do tego programu? Po wejściu w Plik - Otwórz program chce pliki z rozszerzeniem knf

  OdpowiedzUsuń
 2. Aby wczytać w KaraFun plik LRC należy uruchomić Edytor Karafun a następnie z menu:
  Plik -> Importuj -> Plik LRC Lyrics

  Po wybraniu pliku LRC zaznaczyć opcję "Dołącz muzykę do biblioteki".
  Jeśli plik LRC nazywa się tak samo jak MP3 wówczas automatycznie zostanie odnaleziony plik z muzyką.

  Po wciśnięciu "Zakończ" kurs video jest gotowy do uruchomienia. Wciśnij Graj (zielony trójkąt w menu) aby słuchać nagrania i jednocześnie śledzić tekst

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna sprawa :) Dzięki za info.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy ktoś wie, skąd można pobrać te LRC?

  OdpowiedzUsuń
 5. Plików LRC możesz poszukać na google. Jeśli posiadasz zwykły tekst do materiału możesz też utworzyć własne LRC (przy pomocy Karafun)

  Listę kursów angielskiego na MP3 z dostępnymi LRC znajdziesz na stronie http://www.slownictwo.pl/LRC

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy ipod nano ma mozliwosc odtwarzania plikow lrc?

  OdpowiedzUsuń