wtorek, 29 lipca 2008

Jak zabic konwersacje z Anglikiem?

Jak często zdarza Ci się, że słyszysz lub czytasz jakieś angielskie zdanie i mimo, że wszystkie słówka są dla Ciebie znajome, to tak naprawdę nie wiesz w ogóle o co chodzi?

No właśnie. Jednym w głównych powodów to brak znajomości Phrasal Verbs, czyli tzw. frazali. Krótko mówiąc, jest to nic innego jak specjalne połączenie czasownika z przyimkiem.

Ten sam czasownik połączony z innym przyimkiem daje zdaniu całkowicie inne znaczenie. Co więcej, często bywa tak, że ta sama para czasownik-przyimek może znaczyć zupełnie coś innego, zależnie od kontekstu w zdaniu.

Czy wiesz, że do czasownika "get" możesz dołączyć kilkanaście różnych przyimków i w każdym przypadku będzie to znaczyć coś zupełnie innego. Mało tego. Jedna fraza np. "get on" może raz oznaczać, że wsiadasz do autobusu, innym razem - że jesteś z kimś w dobrych stosunkach, itd... Wszystko zależy od tego, jak użyjesz jej w zdaniu.

Frazale to jedna z najważniejszych części języka angielskiego a brak ich znajomości niejednokrotnie "zabija" całą konwersację z Anglikiem.

A zatem jak skutecznie możesz nauczyć się frazali?

Nie ma na to jakiejś złotej reguły. Musisz je po prostu wkuć i "osłuchać się" z nimi. Ja polecam uczenie się ich od razu w kontekście zdania. Najskuteczniejsza metoda to po prostu częste słuchanie takich zdań i ich regularne powtarzanie.

Nagrania w formacie MP3 zawierające zestaw popularnych frazali wraz z przykładami ich zastosowań w zdaniach znajdziesz na:
http://kiosk.slownictwo.pl/phrasal.php

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza