wtorek, 10 marca 2009

Trening szybkiego czytania

Czy wiesz, że osoby czytające dwa tysiące słów na minutę (czyli nawet 10 razy szybciej niż przeciętne) potrafią znacznie lepiej rozumieć i przyswoić czytany tekst. Umiejętność szybkiego czytania to nie tylko znaczna oszczędność Twojego czasu, ale również efektywniejsze przyswajanie wiedzy.

Jeśli czytasz wolno, Twój mózg się nudzi i niepotrzebnie "wymyśla" dodatkowe wątki, które nie pozwalają Ci się skupić i często łapiesz się na tym, że w ogóle nie wiesz, o czym czytasz.

Dlatego ważne jest, abyś wiedział jakich błędów nie wolno Ci popełniać, by czytać szybko i zrozumiale. Oto kilka podstawowych wskazówek:
  • Zanim zaczniesz czytać książkę, zapoznaj się wstępnie z jej strukturą i indeksem zawartości - jak wiesz o czym jest, wtedy czyta się łatwiej i wielu słów możesz się domyśleć

  • Nie poruszaj głową w czasie czytania a ruch gałek ocznych postaraj się zmniejszyć do minimum (wykonując wcześniej ćwiczenia rozszerzające kąt widzenia)

  • Nie fonetyzuj i czytaj w myślach - głośne czytanie, jakiego uczono nas w szkole i które weszło niektórym osobom w nawyk, ogromnie zmniejsza szybkość czytania

  • Czytaj rytmicznie bez zatrzymywania się, a jeśli czegoś nie zrozumiałeś nie cofaj się wstecz - postaraj się to wywnioskować na podstawie dalszego czytania

  • Czytaj z określonym celem - im jest on wyraźniejszy i dokładniej określony, tym efektywniejsze będzie samo czytanie

Aby sprawdzić swoją umiejętność czytania, wykonać ćwiczenia poszerzające Twoje możliwości wzrokowe, które znacząco poprawią szybkość Twojego czytania wraz z lepszym rozumieniem tekstu, zapisz się na darmowy e-mailowy kurs: na stronie:
http://www.slownictwo.pl/szybkie-czytanie-kurs.php

Pamiętaj, że te same techniki szybkiego czytania możesz wykorzystać również do szybszego czytania po angielsku :-)

.

1 komentarz: