wtorek, 28 października 2008

Slownik z gramatyka

Od niedawna dostępny jest w sprzedaży "Słownik angielsko-polski i polsko-angielski z gramatyką" wydawnictwa "Europa".

To, co go wyróżnia spośród innych słowników to załączony materiał z gramatyki, który jasno opisuje jak używać najważniejszych form gramatycznych, podaje obszerne przykłady, zawiera pożyteczne tabele. Zobacz zrzut ekranu ze spisem treści, który zrobiłem aby pokazać Ci, jakie tematy gramatyczne są tu poruszane.

Poza niemałą bazą słownictwa zawiera dodatkowo najbardziej współczesne zwroty i wyrażenia idiomatyczne, występujące zarówno w wersji angielskiej jak i amerykańskiej. Oczywiście do każdego wyrażenia dołączona jest transkrypcja fonetyczna.

Nie byłoby w tym nic szczególnego gdyby nie to, że słownik ten dostępny jest w wersji elektronicznej w postaci PDF. Oznacza to, że aby wyszukać wybrane słówko lub wyrażenie nie musisz sięgać na półkę i poświęcać wiele czasu na "przekartkowywanie" słownika. Wystarczy, że wpiszesz daną frazę w okienku wyszukiwania i znajdziesz wszystkie miejsca w słowniku, w których ona występuje. W wyniku wyszukania pojawiają się często przykłady zdań i konstrukcje gramatyczne, w których użyte jest dane słówko.

Ktoś mógłby zapytać, czy nie lepiej skorzystać ze słowników dostępnych za darmo w internecie?

Słowniki internetowe mają tę wadę, że są czasem tak przeciążone i nie sposób z nich korzystać. Dodatkowo mogą zawierać błędy. Większość z nich bowiem pozwala innym użytkownikom na rozbudowę bazy i nie zawsze jest to na bieżąco monitorowane.

W takim razie czy nie lepiej kupić i zainstalować sobie na komputerze program ze słownikiem elektronicznym?

OK. Problemem jednak może być tutaj cena. Dobry słownik (zakupiony legalnie) kosztuje ponad 100 zł. Natomiast cena rynkowa bieżącego słownika jest ponad 3-krotnie niższa, a osoby które należą do klubu Nexpresso mogą otrzymać go za 19 zł (na stronie:
http://www.slownictwo.pl/kiosk.php?typ=slownik-gram)

Niezależnie od tego, na jakim jesteś poziomie językowym, jest to jeden z nielicznych słowników, które polecam i do którego ostatnio sam ciągle zaglądam :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz